جزئیات خبر:

 کاتریج تونر و کاتریج جوهرافشان چه تفاوتی با هم دارند؟

یکی از دستگاه هایی که در ادارات با ان رو به رو می شود و از آن استفاده می کنید دستگاه های پرینتر هستند که در انواع مختلف پرینترهای جوهر افشان و پرینترهای لیزری وجود دارد. کانن یکی از بزرگترین تولید کننده های پرینتر در جهان است. شرکت کانن هر دو نوع پربنترهاب جوهرافشان و پربنترهای لیزری را تولید و روانه بازارمی کند. در کنار تولید پرینترهای کانن این شرکت مواد مصرفی مورد نیاز پرینترهای اعم از کارتریج های جوهرافشان و کارتریج های لیزری کانن را نیز تولید میکند.

در هنگام خرید پرینترهای کانن باید به این نکته بسیار دقت داشته باشید که پرینتر شما از نوع پرینترهای جوهرافشان کانن است با پرینترهای لیزری کانن زیرا کارتریج آنها با هم متفاوت است و تاثیر زیادی در نگهداری و هزینه ها بعدی دارد.


 کارتریج ها، مواد مصرفی موجود در پرینترها

مواد مصرفی موجود در پرینترهای جوهرافشان جوهر و در پرینترهای لیزری تونر(پودر) است و در واقع محفظه ای که جوهر و تونر را در خود نگه میدارد کارتریج نام دارد. در پرینترهای جوهرافشان کانن دستور پرینت توسط جوهر و به وسیله هد بر روی کاغذ منتقل می شود و در پرینترهای لیزری توسط پودر و درام این انتقال و چاپ انجام می شود.

کارتریج های لیزری دارای دو بخش اصلی تونر و درام هستند در کارتریج ها غالبا هد بر روی خود کارتریج قرار دارد. و این مورد معمولا در مورید کارتریج های و دستگاه هایی است که دو کاتریج دارند و اما در دستگاه هایی که هر کدام از رنگ های به صورت مجزا هستند هد مشترک و از کاتریج ها جدا می باشد.

پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان کانن در درون کارتریج های خود یک چیپ دارند که سطح جوهر و سطح تونر را بررسی میکند و به همراه کاهش میران تونر و کارتریج تعداد صفحاتی که در این پرینترها برای چاپ تعریف شده است کاهش میابد. در این حالت کارتریج به پرینتر به سبب این کاهش میزان جوهر و تونر پیغام میفرستد و این پیغام به کامپیوتر و در نهایت به کاربر منتقل می شود. به طور معمول پس از شارژ مجدد کارتریج ها نیاز به تعوض چیپ ها نیست ولی در مورد برخی از کارتریج های پرینترهای رنگی کانن نیاز است که حتما چیپ ها نیز تغییر کند زیرا دستگاه دستگاه پرینتر شارژ شده را نمیشناسد.

یکی از مهمترین نکاتی در پرینترهای جوهرافشان این است که از این پرینترهای باید به صورت مداوم استفاده کرد زیرا در صورت عدم استفاده هد و کارتریج ها خشک شده و همین امر باعث میشود تا دستگاه شما قابل استفاده نباشد. این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که بیکار ماندن کارتریج این پرینتر های جوهری از میلیون ها نازل جوهری که حتی با چشم غیر مسلح نیز قابل دیدن نیست تشکیل شده و جوهر خشک شده درون هد باعث از بین رفتن این نازل ها و بعضا خراب شدن کامل هد می شود . در این حالت اصطلاحا گفته می شود که هد دستگاه سوخته است ولی در واقع این شما هستید که باعث خشک شدن جوهر و بسته شدن نازل ها شده اید . و در مقابل آن پرینترهای لیزری کانن قرار دارد به لطف تونر موجود در این پرینترها دیگر خبری از خشک شدن نیست و می توان دوباره آنها را با کمی خوشانسی بازیابی کرد. البته در نظر داشته باشید قرار گرفتن کارتریج های پرینترهای لیزری در معرض رطوبت باعث می شود تا تونر موجود در این کارتریج ها گوله شده و به مرور زمان خشک شده و به شکل سنگ در می آید. و همین بی دقتی باعث می شود تا دستگاه دچار آسیب جدی شود. این امر باعث می گردد تا قطعات داخلی کارتریج از قبیل چرخ دنده ها ، اتصالات ، فوم رول , مگنت و نهایتا درام از حرکت ایستاده و اصطلاحا قفل کنند در این حالت به قطعات داخلی پرینتر آسیب جدی وارد می شود ، زیرا این پرینتر است که چرخدنده های کارتریج را درگیر کرده و می چرخاند .


به طور کلی کارتریج جوهرافشان همان طور که از اسمش پیداست در پرینترهای جوهر افشان مورد استفاده قرار می گیرد و در محفظه کاتریج جوهر برای چاپ استفاده میشود. اما در پرینترهای لیزری از تونر که پودری بسیار ریز است برای چاپ استفاده می شود و چون مایع نیست و به حالت جامد و در قالب پودری با ذرات فشرده و بسیار ریز رنگ عرضه می شود. اما چگونه است که این پودر جامد بعد از چاپ در قالب جوھر بر روی کاغذ دیده می شود؟ در واقع ھمین پودر نیز برای چسبیدن به کاغذ باید ذوب شود اما این فرایند با حرارتی از طرف فیوزھایی در داخل پرینتر انجام می شود. این جوھر جامد یا تونر برای ذخیره نیاز به یک انبار یا به عبارتی یک مخزن دارد که از نظر علمی تر به آن «کارتریج» می گویند. این مخزن ھای جوھر و تونر که ھم در چاپگر جوھرافشان و ھم در چاپگرھای لیزری کاربرد دارند غیر از کارکرد یک مخزن برای جوھر وظیفه دارند. جوھر را به دستور قطعات الکترونیکی دیگر به میزان نیاز جوھر (تونر) را روی کاغذ بریزند. ساختار کارتریج در چاپگرھای لیزری بسیار پیچیده تر از کارتریج چاپگرھای جوھر افشان می باشد. این پیچیدگی در پرینترھای لیزری به این دلیل است که وظیفه ی کارتریج نسبت به چاپگرھای جوھر افشان بیشتر و پیچیده تر می باشد.