جزئیات خبر:

بر پایه فلسفه اصلی شرکت کانن، در نوامبر 2012، به منظور توسعه تصویربرداری نوری، بیولوژیکی و تکنولوژی های رباتیک پزشکی، کانن وارد قرارداد تحقیقاتی مشترک با بیمارستان عمومی ماساچوست، بریگام و بیمارستان زنان شد. این همکاری منجر به افتتاح آزمایشگاه تحقیقات اپتیک سلامت در کمبریج، ماساچوست در ژوئن 2013 شد. آزمایشگاه تحقیقاتی حدود 13،600 فوت مربع وسعت دارد و محل اسکان کارکنان ماهر اختصاص یافته به توسعه تصویربرداری نوری بیومدیکال و فناوری های پزشکی رباتیک و با هدف نهایی ارائه تجهیزات پزشکی به بازار (برای انواع برنامه های کاربردی) است. حوزه‌هایی که این فناوری مورد توجه قرار می‌گیرند به شرح زیر است:

1) درمان بر اساس هدایت تصویر : این نوع درمان با بهبود دقت تشخیصی و درمان هدفمند برای بافت های بیمار نتیجه بهتری را ارائه می دهد. مبنای تحقیقات در این زمینه شامل یک دستگاه رباتیک برای هدایت مداخلات پوستی از حفره شکم و قفسه سینه و ترکیبی از تحویل هدفمند و پلت فرم هدایت تصویر برای بهبود کارآیی درمان است. هدف کلی توسعه فناوری پلت فرم برای برنامه های کاربردی گسترده می‌باشد.

2) تصویربرداری آنتوسکوپی مینیاتوری: هدف کلی این است که برنامه های کاربردی اندوسکوپی، تشخیصی و درمانی در مناطقی که در حال حاضر قابل دسترسی نیستند، گسترش داده شود. این پروژه با بهره گیری از تخصص قوی کانن در زمینه راه حل های تصویربرداری و نوآوری در اپتیک، بر روی توسعه یک اندوسکوپ فوق العاده نازک به اندازه موی انسان البته با وضوح بالا که تصاویر سه بعدی را تولید می کند، (در حالی که امکان نمایش مستقیم آناتومی برایش سخت است) تمرکز دارد.

علاوه بر این، یک پروژه موازی با آن بر روی توانایی یک اندوسکوپ برای ایجاد مانور از طریق فضاهای کوچک آناتومی با ایجاد حرکت چند نقطه ای روباتیک، متمرکز شده است. این تکنولوژی اجازه می دهد تا بر اساس تقاضای مورد نیاز، آندوسکوپ به یک کنسول برای کاربرد در جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی و لارنگوسکوپی، کنترل و هدایت شود.

 

3) تصویربرداری عملکردی: با وجود پیشرفت تکنولوژی های تصویربرداری، بیماری عروق هنوز شایع ترین علت مرگ در جهان است. تعدادی از عوامل با رویداد حاد کرونر همراه است و درک ارتباط پیچیده آن با پلاک آسیب پذیر می تواند نقش کلیدی در مدیریت جمعیت بیماران در معرض خطر ایفا کند. تلاش های کانن برای ایجاد یک سیستم تصویربرداری پیشرفته که می تواند به طور همزمان اطلاعاتی با کیفیت بالا را دریافت کند، باعث تشخیص دقیق و مدیریت بهتر زمان بیماری می شود. اصول اساسی متکی به گسترش دامنه تصویربرداری از اطلاعات ساختاری سه بعدی به خواص مولکولی و مکانیکی پلاک های کرونر است. روشهای مختلف درک هر دو، خواص مولکولی و مکانیکی بافت در حال حاضر مورد بررسی قرار گرفته است. تلاش های تحقیقاتی بیشتری بر روی تصویربرداری عملکردی مغز برای درک بهتر از پارامترهای فیزیولوژیکی که به علت آسیب یا درمان پزشکی مانند بیهوشی اثر می گذارد، متمرکز شده اند.

منابع:

Nobuhiko Hata, Sang-Eun Song, Olutayo Olubiyi, Yasumichi Arimitsu, Kosuke Fujimoto, Takahisa Kato, Kemal Tuncali, Soichiro Tani and Junichi Tokuda, Body-mounted robotic instrument guide for image-guided cryotherapy of renal cancer, Medical Physics. 43, 843 (2016)

 

Takahisa Kato, Ichiro Okumura, Hidekazu Kose, Kiyoshi Takagi, Nobuhiko Hata. Tendon-driven continuum robot for neuroendoscopy: validation of extended kinematic mapping for hysteresis operation, International Journal of Computer Assisted Radiology and Surgery, pp 1-14, First online: 17 October 2015

 

Takahisa Kato, Ichiro Okumura, Sang-Eun Song, Alexandra J. Golby, and Nobuhiko Hata, Tendon-Driven Continuum Robot for Endoscopic Surgery: Preclinical Development and Validation of a Tension Propagation Model, IEEE/ASME TRANSACTIONS ON MECHATRONICS, VOL. 20, NO. 5, OCTOBER 2015.