کارتریج چیست؟

کارتریج چیست

کارتریج چیست؟

در صورت تمایل به اشتراک بگذارید

کارتریج محفظه ای است که در آن جوهر برای پرینترهای جوهرافشان و تونر برای پرینترهای لیزری قرار می گیرد. در واقع منبع تامین رنگ در پرینترهای جوهرافشان و لیزری کارتریج است. کارتریج چه در پرینترهای جوهرافشان کانن چه در پرینترهای لیزری کانن یکی از مهمترین قطعات برای چاپ محسوب می شود. کارتریج ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که به تفصیل د این مقاله به معرفی و کارکرد آنه خواهیم پرداخت.

معرفی کارتریج لیزری کانن و اجزای تشکیل دهنده آنها:

تونر: یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده کارتریج تونر و یا پودر است. تونردر رنگهای مختلف کیفیت های متفاوت وجود دارد. در مقاله ای دیگر به تفضیل به آن خواهیم پرداخت . تونر پودری خاص با  فشردگی و غلظت زیاد است. ترکیبات اصلی تونر شامل:  پودر کربن، پلیمرهای خاص ، پلی‌استر، رزین و اکسیدآهن است. تونر در مراحل چاپ بر روی درام پخش شده و بار الکتریسیته ی ساکن که دارد با بار موجود بر روی درام متفاوت است. به همین دلیل تونر بر سطحی که بار مثبت دارد می چسبد و به این ترتیب تصویر شکل می گیرد. در این میان هرچقدر تونر ریزتر و جنس مرغوب تری داشته باشد کیفیت چاپ بالا میرود.

مخزن تونر و مخزن ضایعات

در کارتریج های لیزری کانن دو قسمت وجود دارد که یکی از آنها مخزن اصلی و منبع تغذیه تونر در پرینترهای  لیزری است و دیگری مخزن پودرهای اضافی و سوخته است و شرکت تولید کننده کارتریج بر اساس ظرف آن تونر میریزند.

همزن

قطعه ای است که در داخل کارتریج ها وجود دارد و وظیفه پخش کردن تونر به صورت یکنواخت را داخل مخزن را بر عهده دارد.

مگنت

مگنت یک میله ای استوانه ای با خاصیت آهنربایی است که در مخزن اصلی کارتریج وجود دارد این میله به دلیل خاصیت آهن ربایی که دارد مقدار مشخصی از تونر را برداشته و به سطح درام برای چاپ منتقل می کند.

مگنت قطعه ای است که در صورت خرابی چاپ بسیار کمرنگ می دهد و یا لکه های سیاهی روی کاغذ ایجاد می کند.

داکتر بلید

قطعه ای است که تونر را بر روی مگنت یکسان نگه میدارد و اگر دچار اشکال شده باشد و یا تنظیم نباشد در چاپ ممکن است کمرنگ باشد و یا پر رنگ باشد و خطوط عمودی روی چاپ ایجاد شود.

بلید

این قطعه وظیقه پاک کردن و تمیز نگهداشتن سطح درام را دارد به همین منظور در زیر درام و در مخزن ضایعات قرار دارد.

در صورت عدم کارکرد صحیح این قطعه، تونر از سطح درام پاک نمی‌شود و چاپ بصورت سیاه و کثیف انجام می‌شود و یا خطوطی از بالا تا پایین صفحه چاپ می‌شود.

درام

قطعه ای است به شکل استوانه که دو نگ آبی فیروزه ای و یا سبز دارد که در قسمت مخزن ضایعات قرار دارد. وقتی نور لیزر به آن می تابد باردار شده و تونر را جذب میکند. و بعد از هربار گردش توسط بلید پاک شده و مجدد برای جذب تونر آماده می‌شود. به طور کل درام قطعه ای از آلمینیوم است که سطح آن راعناصری حساس به نور که سلنیوم یکی از آنهاست پوشیده شده و لایه‌ای محافظ برای محافظت از آن عنصر حساس روی آن کشیده شده است.

چیپست

چیپست تراشه‌ای است که تعداد برگ پرینت شده و باقیمانده تونر را در کارتریج نشان می‎دهد و بعد از تمام شدن شمارنده کارتریج ارور می‌دهد. گفتنیست هنگامی که کارتریج خود را شارژ کردید، چیپست آن نیز باید تعویض شود.

در صورت تمایل به اشتراک بگذاریدshares